Що таке інтернет-комерція? Це набір інструментів для продаж для конкретної групи товарів і послуг. Погодьтеся, що в нашій країні попит на певну послугу або товар підвищують за рахунок оптимізації інтернет-магазину. Зростання продажів стимулюється цілим комплексом аналітичних і маркетингових інструментів. Найбільш успішний з них - це тематичний маркетплейс або прайс-агрегатор.

Причина перша - корисна інформація, мінімальна кількість «води»

Замість звичайного ресурсу, який потрібно оптимізувати, наповнювати статтями, контекстною рекламою, формується універсальний інформаційний каталог. У ньому міститься:

  • список цін, із зазначенням назви компанії і адреси;
  • технічна інформація про товар. При бажанні, клієнт формує детальний запит, використовуючи систему-фільтр;
  • відгуки, в яких вказується реальна інформація про товар і конкретні зауваження по тій чи іншій проблемі.

Отже, перший привід розмістити товари на маркетплейсі, наприклад, на https://avtopro.ua очевидний. Клієнт отримує максимальну кількість корисної інформації. При цьому текст, розміщений на сайті, описує конкретний товар, а не поради і рекомендації з придбання. Ця особливість характерна для соціальних мереж, авторських блогів і т.д.

Причина друга - спеціалізація ресурсу

Більшість торгових майданчиків підганяються під дві цільових аудиторії. Перш за все, це В2В сегмент - продаж послуг, франчайзинг-проектів (мережевий бізнес). Конкретні товари для людини, які використовує їх для особистих цілей - це ніша В2С (бізнес до споживача).

В результаті власник ресурсу отримує абсолютно різні аудиторії. Тематичні маркетплейси працюють тільки з однією групою продажів, наприклад:

  • конкретну деталь набувають на прайс зібранні для споживачів (В2В);
  • готовий проект СТО розміщують на комерційному маркетплейсі для підприємців (В2С).

Причина третя - не потрібно шукати цільову аудиторію

Окремо узятий продавець не витрачає час і фінанси на пошук додаткової цільової аудиторії. Потенційний клієнт шукає місце, де укласти швидку і вигідну угоду. Клієнт замовляє товар через прайс-агрегатор з однією метою:

Замовити продукцію - перевірити якість товару на практиці (включаючи швидкість доставки, надійність транзакції) - купити товар знову.

Причина четверта - прийом замовлень по системі лідів

Пошук даних про клієнта скорочується до одного дії. Продавець відкриває лід покупця, особливу форму, де вказуються контактні дані, заявка на товар або послугу. Таким чином, маркетплейс оплачує тільки готові, позитивні угоди, виключаючи перегляди, переходи на інші сторінки і відвідування.

Причина п'ята - просуваємо товар «готовими інструментами»

Працюючи з «готової» аудиторією, чому б не скористатися готовим пакетом рекламних інструментів? Як правило, це:

  • пошукова оптимізація (seo);
  • ретаргетінг;
  • реклама, банерна, тізерна, контекстна.

У підсумку, система налаштовує рекламні кампанії самостійно, без участі рекламного агентства. Погодьтеся, що просування інтернет-бізнесу в нашій країні починається з тематичних маркетплейсів.