На окуповану Донеччину росіяни привезли так званий інтерактивний музей “Поїзд Побєди”. Пізніше він має прибути у Луганськ — напередодні загарбники перекрили рух для транспорту на ділянці біля головного входу до залізничного вокзалу.
Про це повідомляють пропагандистські Telegram-канали “Типичный Донецк“, “Донецкое агенство новостей“, “Инцидент Луганск | ЛНР” та публікують фото.
“Поїзд Побєди” прибув на Донеччину 20 травня, а на Луганщині він буде 23 травня.
Як стверджується, цей “поїзд” складається з семи тематичних вагонів, які присвячені подіям Другої світової війни, яку росіяни називають Великою Вітчизняною.
За задумом організаторів, кожен вагон розповідає про різні історичні періоди: мирний час, початок війни та оборона Брестської фортеці, Нюрнберзький процес та закінчення війни, повернення додому.
Сам проєкт розробили у Москві, а підтримали російське міносвіти, “Російські залізничні дороги” та організація “Волонтери перемоги”.
Кожна тема та експозиція супроводжується розповіддю машиністки Лідії, яку озвучила російська актриса, путіністка Єкатерина Гусєва.
Зі слів одного з відвідувачів, який на умовах анонімності розповів Реальній Газеті подробиці, людей “зустрічає” голограма іншого російського актора — Дмитра Харат’яна, який “дає інструкції” перед входом у головну частину поїзду.
“Загалом, я пам’ятаю перші враження: заходиш, і ніби все прекрасно, мирні часи, але чоловічі манекени, здебільшого, були одягнені у тільняшки, однострій, з кашкетами та пілотками. А потім перехід у вагон, коли почалась Велика Вітчизняна (22 червня 1941 року, – РГ). Я і не помітив спочатку різниці. Схоже, ось такий “мир” у ті часи уявляли росіяни, коли створювали експозицію”, – каже чоловік.
Співрозмовник зазначив, що відвідувачам не можна було фотографувати всі експозиції, зокрема, у вагоні про події у концтаборах:
“Той, хто нас супроводжував, показав жестами, що декорації “не варто фотографувати”, – каже відвідувач, – “і потім, коли побачив, що люди фотографують, почав нас прискорювати. Дехто навіть не встиг повністю все оглянути. Звуковий супровід не закінчився, як ми “телепортнулись” у наступний вагон…”.
На окуповану частину Донеччини росіяни привезли пропагандистський музей “Поїзд Побєди”: фото експозиції
Фото: Волонтёры Победы. СимферопольФото: Волонтёры Победы. Симферополь
Також чоловік звернув увагу, що на інфографіках, які б мали відобразити карту СРСР на початок Великої Вітчизняної, Крим зображений у складі сучасної України.
Незважаючи на те, що Кримська область (сьогодні — Автономна Республіка Крим) перейшла з РРФСР у склад Української Радянської Соціалістичної Республіки лише у 1954 році після наказу Президіуму Верховної Ради СРСР.
На окуповану частину Донеччини росіяни привезли пропагандистський музей “Поїзд Побєди”: фото експозиції
Про початок саме Другої Світової війни у потязі розповідають майже у самому кінці, одразу з Нюрнберзьким процесом. Там розповіли про японські війська, які б мали “винайти” бактеріологічну зброю та застосувати проти Червоної армії.
“Останній вагон — закінчення війни та перемога Червоної армії. На манекени, склалось враження, “натягнули посмішки”, наскільки це було можливо. Нічого про великі людські втрати, ніби війни й не було. Однак є й інша сторона — деякі відвідувачі, зокрема дорослі, теж цього надмірного “оптимізму” не до кінця зрозуміли”.
Відвідати “музей”, як зауважив чоловік, відправили школярів, молодь з різних рухів та організацій. Також були присутні колаборанти та військові окупанти. Охочих самостійно відвідати музей було обмаль.
Після відвідин ватажок так званої “ДНР” Денис Пушилін припустив, що “подібний музей міг би з’явитися про події на Донбасі”, тобто, після розв’язаної росіянами війни у 2014 році та окупації території України.